Choroby psów » Choroby zębów i jamy ustnej

Przetrwałe zęby mleczne


Szczenię rodzi się bez zębów, począwszy od trzeciego tygodnia życia zaczyna mu stopniowo wyrastać 28 zębów mlecznych, które w wieku około 7-8 tygodni powinny być już w komplecie. Około czwartego miesiąca życia zęby mleczne zaczynają wypadać a na ich miejsce, w wieku około 5-7 miesięcy sukcesywnie pojawiają się 42 zęby stałe. Po skończeniu 7-8 miesięcy każdy pies powinien mieć już wszystkie zęby stałe na swoim miejscu.

Jest to najwyższy czas, żeby je policzyć i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Właściciele psów, zwłaszcza wystawowych, czekają na ten moment, żeby upewnić się, że nic nie brakuje. Tymczasem może się okazać, że zębów jest za dużo, pies ma niektóre zęby podwójne, bo stałe mu wyrosły, natomiast mleczne zamiast wypaść mocno trzymają się na swoim miejscu. Jeśli wymiana zębów przebiega prawidłowo, ząb stały wyrzynając się uciska na korzeń zęba mlecznego powodując jego resorbcję i wypadnięcie. W sytuacji kiedy ząb stały zamiast wyrzynać się w tym samym miejscu w jakim jest aktualnie ząb mleczny pojawia się obok niego, ten proces zostaje zakłócony. Nie ma mechanizmu, który wymusza wypadnięcie zęba mlecznego i w efekcie mamy dwa tego samego rodzaju zęby, np. kły, obok siebie.


kieł mleczny   -   kieł stały

Zdjęcie pokazuje tę sytuację: na pierwszym planie widać stały kieł a z jego lewej strony kieł mleczny. Jest to tzw. przetrwały ząb mleczny a obecność tego rodzaju zębów stwierdza się u około 15% populacji psów. Dotyczy to najczęściej kłów, choć może się zdarzyć, że pies ma kilka a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście przetrwałych mleczaków. Tego rodzaju anomalie występują przeważnie u psów małych ras takich jak yorkshire terier, maltańczyk, pinczer miniaturowy, chihuahua, jamnik miniaturowy i króliczy. U psów dużych ras problem ten pojawia się raczej rzadko, przeważnie u labradorów, wyżłów i owczarków niemieckich.

Choć mówi się, że od przybytku głowa nie boli, w tym przypadku wszystkie przetrwałe zęby powinny zostać jak najszybciej usunięte, ponieważ w zależności od miejsca i kierunku wyrastania mogą powodować wiele problemów natury zdrowotnej. Robi się to w momencie, kiedy już nie ma wątpliwości, że mleczaki same nie wypadną a zęby stałe są już na swoim miejscu. Jeśli się z tym pospieszymy jest szansa, że po usunięciu zębów mlecznych lekko przemieszczone zęby stałe wejdą na swoje miejsce i zgryz będzie prawidłowy.

przetrwałe zęby mleczne - do usunięcia

Bez względu na to czy problem dotyczy psa wystawowego, czy też nierasowego, przetrwałe zęby mleczne muszą być usunięte, ponieważ są mniej trwałe, gorzej ukorzenione i słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, pod naciskiem szczęki mogą się łamać i kaleczyć dziąsła. Będą również bardziej podatne na osadzanie się kamienia nazębnego i próchnicę. Fakt, że najczęściej oba zęby: mleczny i stały, ciasno się ze sobą stykają, zatrzymujące się miedzy nimi resztki jedzenia łatwo ulegają rozkładowi i są doskonałą pożywką dla rozwoju flory bakteryjnej.


Nieprawidłowe ułożenie zębów, które rosną w złym miejscu i pod złym kątem powoduje, że zgryz nie jest prawidłowy. Zdarza się, że pies ma trudności z gryzieniem, ponieważ mleczny ząb nie mając oparcia w przeciwległym łuku zębowym wciska się w dziąsło i boleśnie je rani (patrz zdjęcie). Uniemożliwia mu to prawidłowe rozdrabnianie pokarmu, co nie pozostaje bez wpływu na pracę całego układu pokarmowego. W uzasadnionych przypadkach można psu nałożyć odpowiedni aparat nazębny, korygujący zgryz. Chodzi tu oczywiście wyłącznie o względy zdrowotne, w tym przypadku umożliwienie gryzienia i rozdrabniania pokarmu. Korekta, jeśli ma na celu ukrycie wady zgryzu u psa wystawowego, jest niedopuszczalna.

Usunięcie przetrwałych zębów przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku wątpliwości co do ustawienia korzeni, lub przy większej ilości przetrwałych mleczaków, wykonuje się zazwyczaj zdjęcie rtg, które ułatwia ocenę stanu uzębienia i podjęcie decyzji, które zęby i w jakiej kolejności powinny być usunięte. Psy bardzo dobrze ten zabieg znoszą i szybko wracają do zdrowia.

Uwaga

Przy okazji chciałam przypomnieć, że z psem, który jeszcze nie wymienił wszystkich zębów i nie ma ostatecznie wykształconego zgryzu, nigdy nie wolno się bawić w przeciąganie, bo tego rodzaju zabawy podczas których pies utrzymuje cały ciężar ciała na zębach, mogą zdeformować nie do końca jeszcze wykształcony zgryz.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.