Tajniki psiej psychiki » Socjalizacja

Jak socjalizować psa ?  
Pies boi się przedmiotów i zjawisk, których nie zna, trzeba więc zadbać, by było ich jak najmniej, zarówno w domu jak i na zewnątrz:

  • oswoić z odgłosami sprzętu domowego,
takimi jak suszarka do włosów, pralka, zmywarka, odkurzacz, mikser, dzwonek do drzwi, telefon, otwieranie automatycznej parasolki. Chcąc na przykład przyzwyczaić psa do suszarki, co zwłaszcza dla psów wymagających regularnej pielęgnacji jest bardzo ważne, kładziemy ją na dywanie i pozwalamy mu ją obwąchać i zostawiamy, żeby się z nią oswoił. Potem włączamy ją, kładziemy w odległości kilku metrów od psa i przyzwyczajamy go do jej dźwięku. Brak reakcji jest dobrym znakiem, że można ją kłaść powoli coraz bliżej. Następnie zachęcamy psa do podejścia do włączonej suszarki i jeśli to zrobi, chwalimy i nagradzamy go smakołykiem. Teraz już będzie można pomyśleć o kąpieli, ale przedtem trzeba jeszcze oswoić go z wanną, wkładając do niej gumowy dywanik a na nim ciasteczko. Potem, nie mocząc psa otwieramy kran i dopiero jak będzie się czuł w wannie równie pewnie jak na podłodze możemy go wykąpać. Do oswajania z różnymi dźwiękami doskonale nadaje się telewizor. Włączajmy go w obecności psa jak najczęściej, jeśli idzie relacja z afrykańskiej dżungli, ale także w czasie filmu z pościgiem policyjnym, pełnym wystrzałów i krzyków. Najpierw cichutko, potem stopniowo coraz głosniej.                                                                                                         
  • zapoznać z różnymi ludźmi,
z najbliższymi sąsiadami a zwłaszcza właścicielami psów, z którymi będzie spotykał się na spacerach. Bardzo istotnie jest żeby nauczył się przebywania w towarzystwie dzieci. Jeśli nie mamy własnych, zaprośmy znajomych z dziećmi, lub pójdźmy na plac zabaw, do parku, pozwólmy pogłaskać go dzieciom spotkanym na spacerze. Dzieci mają często bardzo żywiołowy sposób bycia, pies który nie jest z tym oswojony, może się przestraszyć i w przyszłości nie tolerować dzieci a nawet je zaatakować. Warto w czasie spaceru przyzwyczaić psa do dotyku innych ludzi, aby nie było później ryzyka, że ktoś do niego podejdzie i wyciągnie rękę by go pogłaskać a on niespodziewanie zareaguje agresją.

  • oswoić z listonoszem.
Dla psa listonosz jest osobą obcą, jest więc do niego nastawiony podejrzliwie, dodatkowy niepokój wzbudza jego ubranie. Jeśli oszczeka jakąś osobę zbliżającą się do wejścia a ta osoba pójdzie dalej, pies nabiera przekonania że stało się to na skutek jego " interwencji", a nie dlatego, że ta osoba po prostu przechodziła wzdłuż płotu i tak za moment zniknęłaby mu z pola widzenia. Listonosz dla psa staje się intruzem, który każdego dnia, pomimo ciągłych "upomnień" nadal uparcie wraca przed jego ogrodzenie. Póki psiak jest jeszcze mały, namówmy listonosza, żeby go pogłaskał i dał mu smakołyk, jest bardzo prawdopodobne, że będzie na niego czekał i witał go radośnie a nie ujadaniem. 
 
  • oswoić z innymi psami.
Wiadomo, że żaden zrównoważony dorosły pies nie rzuci się na szczeniaka, warto więc wykorzystać ten okres ochronny, żeby nauczyć go bezkonfliktowego przebywania w towarzystwie psów, wtedy zanim dorośnie, zdąży się z nimi zaprzyjaźnić. Jeśli kiedyś spotka niezbyt przyjaźnie nastawionego psa, nie będzie się go bał, a taka postawa zawsze budzi respekt, jest więc mniejsze niebezpieczeństwo, że może zostać zaatakowany.  

  • przyzwyczaić do kotów i innych zwierząt.
Chodzi o to, by potrafił zaprzyjaźnić się z kotem i tolerował inne domowe zwierzęta. Nie ma ryzyka, że pies oswojony z domowym kotem w pogoni za obcym wpadnie pod samochód, chyba że jego właściciel, jak to się niestety zdarza, sam go nauczył, że kota należy gonić.                                                                                                                                                                             
  • oswoić z ulicznym hałasem.
Zabierajmy psa  na spacery na coraz to bardziej ruchliwe ulice, jak już się z tym oswoi, pójdźmy na dworzec kolejowy a potem lotniczy. Początkowo hałas może go przerażać, ale szybko do niego przywyknie i przestanie reagować. Przyzwyczajmy go do widoku człowieka z laską, rowerzysty, dzieci na rolkach czy deskorolce, biegaczy, przejeżdżającego obok samochodu lub motocykla. Przeprowadźmy go po różnych podłożach: betonie, trawie, deskach, piasku i suchych liściach. Ważne, żeby te wrażenia odpowiednio stopniować, jeśli szczenię wpadnie w panikę, to znaczy, że tempo poznawania, jakie mu narzuciliśmy, jest za szybkie.                                                                                                                                                                    
  • oswoić z jazdą samochodem. 
Nigdy nie wiemy, kiedy w przyszłości będzie mu to potrzebne. Zadbajmy by pierwsza jazda samochodem kojarzyła się mu przyjemnie i nie doprowadziła do przychodni weterynaryjnej, gdzie zostanie poddany jakiemuś bolesnemu zabiegowi, bo następnym razem juz na sam widok samochodu będzie się trząsł ze strachu. 
 
                             
  • zapoznać ze środkami komunikacji miejskiej, 
nawet jeśli pierwsza podróż odbędzie sie na kolanach właściciela. Jeśli podróżujemy ze starszym psem, nauczmy go od początku gdzie powinien siedzieć, żeby nikt go nie nadepnął a on nie przeszkadzał innym podróżnym. Pamiętajmy o zasadzie, że do autobusu, tramwaju i pociągu pies wsiada pierwszy, żeby przez przypadek w ostatniej chwili nie został na zewnątrz.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.