Psie sporty » Wybieramy dyscyplinę psich sportów

 Flyball


W tłumaczeniu na jezyk polski flyball znaczy dosłownie latająca piłka. Pomysłodawcą tej konkurencji jest Kalifornijczyk, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku skonstruował wyrzutnię piłek tenisowych. Bez niej nie da się uprawiać tego sportu, ponieważ do zorganizowania zawodów oprócz toru przeszkód potrzebna jest maszyna, która automatycznie wyrzuca piłki. 
 

Flyball bardzo szybko przywędrował do naszego kraju, już w 1998 roku odbyły się I-sze Otwarte Mistrzostwa Polski. Po małym załamaniu w latach 2008-2011, począwszy od 2012 roku organizowane są trzy turnieje rocznie: Spring, Summer i Fall. O poziomie polskiego flyballu najlepiej świadczy zdobycie przez Unleashed Blade Runners Flyballowego dwa razy pod rząd Mistrzostwa Europy’ 2014 oraz ’2015.

Jest to jeden z nielicznych psich sportów zespołowych. W konkurencji biorą udział co najmniej dwie drużyny, z których każda składa się z minimum 4-ech, a najczęściej 5-6 psów. Rywalizują ze sobą na dwóch równoległych torach, wygrywa ta drużyna, która pracuje bezbłędnie i jest szybsza od rywali. Przy większej liczbie zawodników tworzy się dywizje, z których każda składa się z 4-7 drużyn.


Tor ustawiony jest w linii prostej. Na jednym końcu wyznacza się punkt startowy, w którym staje przewodnik z psem, Półtora metra od tego miejsca, w linii prostej znajduje się tor złożony z czterech płotków. Odległość między nimi wynosi 3 metry a wysokość jest o 10 cm niższa od wysokości w kłębie najmniejszego uczestniczącego w zawodach psa. W odległości 4,5 metra od ostatniego płotka znajduje się maszyna do wyrzucania piłeczek.


Zgodnie z regulaminem, każdy pies powinien:
  • przebiec przez cztery płotki,
  • samodzielnie uwolnić piłkę naciskając łapą przycisk wyrzutni znajdującej się na końcu toru,
  • złapać w powietrzu wystrzeloną przez maszynę piłkę i trzymając ją w zębach, tą samą drogą, przez płotki wrócić do stojącego na starcie przewodnika. Jeśli w drodze powrotnej zgubi piłkę, musi powtórzyć bieg.

Żeby spełnić te warunki, bieg musi wyglądać następująco:


Przewodnik ustawia się wraz z psem na starcie, przed wyznaczonym torem. Na dany znak wypuszcza go, pies rozpędza się i biegnie pokonując cztery przeszkody, następnie wskakuje na boks, chwyta wystrzeloną automatycznie piłkę i tą samą drogą, ponownie zaliczając cztery przeszkody, wraca do przewodnika. Bieg jest uznawany, jeśli pies nie ominie żadnej przeszkody i przeniesie piłkę przez linię mety.


Dopiero w momencie, gdy wracający z piłką pies przekroczy linię mety, może wystartować następny zawodnik. Przewodnik cały czas stoi na swoim miejscu i jeśli ma ochotę, może dopingować swojego psa. Jak widać, w tym sporcie liczy się przede wszystkim jego wysiłek, rola przewodnika sprowadza się głównie do nadzorowania i jeśli zadanie zostało wykonane czysto oraz w najlepszym czasie - świętowania sukcesu.

Rywalizujące drużyny ścigają się na sąsiadujących, równolegle ułożonych torach. Wyniki zawodów zależą od oceny punktowej poszczególnych psów, w zależności od czasu, jaki był im potrzebny na pokonanie wyznaczonego dystansu. Następnie wylicza się łączny czas przebiegu każdej drużyny. Wygrywa ta, która najszybciej i najpoprawniej wykona zadanie. Rekord - 16,70 sekund - należy do najszybszej drużyny świata, jaką jest zespół z Ontario (Kanada).

Punkty przyznawane drużynie za czas:

za mniej niż 32 sekundy - każdy pies w drużynie otrzymuje 1 pkt
za mniej niż 28 sekund   - każdy pies w drużynie otrzymuje 5 pkt
za mniej niż 24 sekundy - każdy pies w drużynie otrzymuje 25 pkt

W zależności od ilości zdobytych punktów przyznawane są tytuły:

FD - Flyball Dog                               - 20 pkt
FDX - Flyball Dog Excelent              - 100 pkt
FDCh - Flyball Dog Champion         -  500 pkt
FM - Flyball Master                      -  5.000 pkt
FMX - Flyball Master Excellent     - 10.000 pkt
FMCh - Flyball Master Champion  - 15.000 pkt
ONYX - ONYX Award                   - 20.000 pkt
FGDCH - Flyball Grand Champion - 30.000 pkt

 

Jakie psy nadają się do uprawiania tego sportu ?

Flyball stawia przed psem bardzo duże wymagania. Pod względem fizycznym, powinien być zdrowy, szybki i sprawny, mieć doskonałą kondycję a na dodatek pasję biegania. Wydawać by się mogło, że takich psów jest wiele, jednak ale tylko niektóre mają te cechy charakteru, bez których we flyballu nie ma co marzyć o sukcesie. To co się liczy najbardziej, to umiejętność pełnej koncentracji w atmosferze nieprawdopodobnego hałasu, krzyków przy dopingowaniu psów, szczekana i bliskości innych, biegnących po sąsiednich torach, często nieznanych psów. Do tego potrzebna jest niezwykła precyzja w wykonywaniu zadań, pies nie może się rozproszyć, bo upuszczenie piłki oznacza niezaliczenie biegu.

Tego wszystkiego trzeba psa nauczyć, bo nawet jeśli posiada predyspozycje do uprawiania flyballu, to sam nie domyśli się, czego przewodnik od niego oczekuje. Przewodnik i jego pies muszą tworzyć mający tę samą pasję, doskonale rozumiejący się tandem, czego się nie da osiągnąć, bez wielu miesięcy wspólnej, solidnej pracy. Dopiero potem można stać na starcie, dopingować swojego przyjaciela a na koniec świętować ciężko zapracowany sukces.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.