Wystawy psów rasowych » Rodzaje wystaw

Westminster Dog Show


Westminster Dog’s Show jest drugą oprócz Cruftsa najbardziej znaną wystawą kynologiczna na świecie, która budzi równie wielkie zainteresowanie i emocje. W Stanach Zjednoczonych jest drugą po Kentucky Derby najstarszą i najbardziej prestiżową imprezą sportową.


Wszystko zaczęło się w 1876 roku w salonach recepcyjnych hotelu Westminster w Nowym Jorku, który był zwyczajowym miejscem spotkań grupy miłośników psów. Wzorując się na wystawach brytyjskich oraz wystawie filadelfijskiej, która po raz pierwszy odbyła się trzy lata wcześniej w 1873 roku, postanowili zorganizować dużą wystawę kynologiczną, która zgodnie z ich planami miałaby się odbywać co rok. Jej celem miało być zainteresowanie społeczeństwa hodowlą i posiadaniem psów rasowych. Dla nadania swojej działalności oficjalnego charakteru założyli klub miłośników psów rasowych, który od miejsca ich spotkań otrzymał nazwę Westminster Kennel Club. Organizacja wystawy miała dostarczyć środków na sfinansowanie działalności klubu.

Te bardzo odważne plany szybko nabrały realnych kształtów. Zaledwie rok później, w 1877 roku zorganizowano pierwszą wystawę która, jakżeby inaczej, została nazwana Westminster Dog Show i ta nazwa funkcjonuje do dziś. Wystawa dbyła się na terenie Gilmore’s Garden, miała trwać trzy dni, od 8 do 10 maja, ale zainteresowanie było tak duże, że od razu przedłużono ją o jeden dzień.

Od tego udanego debiutu wystawa odbywała się regularnie co rok, z tym, że w 1888 roku jej termin został przeniesiony z pierwszych dni maja na trzeci tydzień lutego. Zmienił się również czas trwania wystawy, do roku 1920 zwiedzający mogli podziwiać prezentowane psy przez cztery dni, potem skrócono ją do trzech dni, ponieważ w czwartek w halach Madison Square Garden odbywały się zawody bokserskie. Tak było aż do 1940 roku kiedy to skrócono wystawę do zaledwie dwóch dni. Zyskał natomiast jej prestiż, bo od 1992 roku stała się wystawą championów.

Tak więc każdego roku w poniedziałek i wtorek po pierwszym weekendzie lutego Westminster Dog’s Show przyjmuje 2500 psów 160 ras, wszystkie z tytułem championa, które o prawo uczestniczenia w wystawie musiały przedtem konkurować na innych wystawach. Uczestniczą w niej psy z całej Ameryki a ostatnio również z Europy. Czeka na nie najważniejszy tytuł roku zwycięzcy Westminster Best in Show. Po raz pierwszy przyznano go w 1907 roku foksterierowi krótkowłosemu Champion Warren Remedy, który powtórzył ten sukces również w 1908 i 1909 roku, pozostając do dziś jedynym psem w historii, który trzykrotnie zdobył ten tytuł.

Champion Warren Remedy
zwycięzca Westminster Best in Show’ 1907, 1908,1909

W poniedziałek i wtorek przed południem odbywa się ocena psów poszczególnych ras a po południu dla tych ras które były oceniane tego dnia, odbywają się wybory najlepszych psów w grupach. Efektem jest wyłonienie siedmiu zwycięzców grup, bo tylko tyle przewiduje American Kennel Club. We wtorek po południu do rywalizacji staje więc już tylko kilka psów, wybranych jako najlepsze z ponad 2500 uczestników wystawy.

Przy olbrzymim aplauzie wielotysięcznej publiczności zgromadzonej w wielkiej hali sportowej Madison Square Garden, sędzia dokładnie ocenia każdego zwycięzcę grupy w ruchu i pozycji stojącej, a następnie w towarzystwie dwóch stewardów wręcza zwycięzcy olbrzymi puchar. Łzy szczęścia, wielkie emocje, a komu nie udało się wejść na wystawę, może ją bardzo dokładnie obejrzeć na ekranie telewizora bo transmituje ją i retransmituje prawie sto różnych stacji telewizyjnych.


Gch. Foxcliffe Hickory Wind 
zwycięzca Westminster Best in Show’ 2011Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.