Choroby psów » Choroby oczu

Distichiasis - podwójne rzęsy, Trichiasis – potrójne rzęsy


Jest to wada polegająca na tym, że rzęsy wyrastają w miejscu, w którym rosnąć nie powinny, tzn. w bezpośredniej bliskości rogówki, lub też rzęsy rosną w kierunku gałki ocznej zamiast na zewnątrz. Stopień uciążliwości tej anomalii dla psa zależy od miejsca wyrastania „nieprawidłowych” rzęs i od ich ilości. Obecność podwójnego (distichiasis), lub nawet potrójnego (trichiasis) rzędu rzęs na brzegu powieki powoduje, że rzęsy mogą się stykać z powierzchnią rogówki i nieustannie drażnić gałkę oczną. Widać to na zdjęciu obok. Dla psa jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, drażnione oko boli i łzawi, pojawia się stan zapalny a po pewnym czasie może dojść do uszkodzenia i owrzodzenia rogówki.


Odmianą distichiasis są rzęsy ektopowe, które rosną przez spojówkę powieki wewnątrz płytki tarczkowej i uszkadzają nabłonek rogówki.


Ponieważ ciągle nie wiadomo, w jaki sposób dziedziczą się opisane nieprawidłowości w umiejscowieniu rzęs, jedynym sposobem unikania wad jest wykluczenie z hodowli osobników dotkniętych tym schorzeniem.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.