Problemy z psią sierścią

Zażółcenie białej i jasnej sierści


U psów wystawowych zażółcenie sierści jest sporym problemem, bo jest bardzo widoczne i oczywiście szpeci. Nawet, jeśli pies nie jest wystawiany, rdzawe zacieki nie wyglądają najlepiej. Mniej jest widoczne ogólne zażółcenie sierści, bo pies wygląda jakby miał kremową sierść. Dopiero, kiedy chcemy go wystawiać, robi się problem.

Są dwa rodzaje zażółceń:

  • Zażółcenia lokalne



U psów o jasnej a zwłaszcza białej sierści często występują brzydkie, żółte, a nawet brązowe zacieki pod oczami oraz w kącikach pyszczka. Jest to spowodowane kwasowym odczynem łez i śliny. W tym przypadku należy te miejsca przecierać codziennie specjalnym preparatem, najpierw po to, żeby usunąć istniejące już zażółcenia, a później, żeby nie dopuścić do ich ponownego powstania. Nie może on zawierać wody utlenionej, która wysusza i niszczy włos, bo po pewnym czasie spowoduje, że pies będzie miał pod oczami najpierw lekko przerzedzoną sierść a potem łyse plamy.


Jeśli reszta owłosienia jest idealnie biała, wtedy problemu należy szukać w funkcjonowaniu oczu. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, bo pies może mieć zapalenie spojówek, które nieleczone przechodzi w stan chroniczny. Przyczyną problemu może być także niedrożność kanalików łzowych, co powoduje, że łzy zamiast do kanału łzowego wypływają na zewnątrz oka i zostawiają szpecące ślady na sierści.

Jeśli oczy są zdrowe, trzeba przyjąć, że pies ma osobniczą skłonność do przebarwień i jak tylko pojawiają się ich pierwsze oznaki zacząć im przeciwdziałać. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec powstaniu zacieków, miejsca w kącikach oczu trzeba przemywać nawet codziennie płatkiem higienicznym zwilżonym odpowiednim preparatem, bo zadawnione, często aż brązowe plamy są bardzo trudne do usunięcia.

U psów pełniących funkcję przyjaciela rodziny nie ma to większego znaczenia. Problem pojawia się u psów wystawowych, u których brązowa plama, co by nie mówić, szpeci. W tej sytuacji, jeśli chcemy, żeby szata była bliska ideału, nie ma innego wyjścia jak tylko przebarwienia umiejętnie zamaskować. O tym, jak to zrobić w zakładce Wystawy-jak poprawić urodę – Poprawianie koloru.

  • zażółcenie całej sierści


Widoczne na zdjęciach jednolite zażółcenie całej sierści u psa, który nie jest wystawiany nie ma większego znaczenia, choć praktycznie bez dużego wysiłku, stosując tylko odpowiedni szampon do kąpieli, można tę biel bardzo poprawić.

Do pielęgnacji psów wystawowych o białej sierści powinno się stosować szampon intensyfikujący biel. Dotyczy to również psów wielobarwnych o dużych białych znaczeniach. Jeśli sierść zdążyła już zżółknąć, nie liczmy na natychmiastowe efekty, poprawę można zauważyć dopiero po kilku kąpielach. Bardzo przestrzegam przed używaniem szamponów wybielających, zawierających wodę utlenioną, która tak wysusza i niszczy sierść, że włos zaczyna się łamać. Wrogiem nr.1 białej sierści jest również olejek norkowy, który w krótkim czasie zażółci sierść, nawet tę o idealnej barwie. Dobry szampon powinien zawierać całkowicie bezpieczne wybielacze optyczne oraz olejki pochodzenia roślinnego np. jojobę, dzięki którym możemy go bez obawy używać tak często jak każdy inny szampon.

Na początek, dla uzyskania widocznego efektu potrzebne są przeważnie 3-4 kąpiele w odstępach 5-7 dniowych. Zaletą tego rodzaju szamponów jest to, że działają wybiórczo na określony pigment i nawet u psa o sierści wielobarwnej nie pogorszą pozostałych kolorów. Dobry szampon koloryzujący nie wysusza sierści, można go w związku z tym stosować dowolnie długo. U psa z tendencją do żółknięcia sierści powinien być używany do każdej kąpieli: do pierwszego mycia szampon dostosowany do potrzeb sierści (np. dla sierści jedwabistej, szorstkiej itp.) a do drugiego mycia szampon intensyfikujący barwę.


Jeśli problem utraty pigmentu pojawi się u psa szorstkowłosego, w pierwszym rzędzie przyczyny należy szukać w braku trymowania. W tym przypadku przede wszystkim należy wytrymować sierść, bo jest bardzo prawdopodobne, że po jej odrośnięciu problem zniknie. Niezależnie od tego do każdej kąpieli należy stosować szampon intensykikujacy biel. 

Jeśli pies ma być wystawiany, a barwa sierści wciąż jest daleka od ideału, można ją przy pomocy różnych preparatów korygujacych bardzo skutecznie poprawić. U psa, który ma z natury przyżółconą retusz wystawowy daje naprawdę satysfakcjonujące efekty. Można również zamaskować żólte zacieki pod oczami. O tym jak to zrobić w zakładce Wystawy- jak poprawić urodę Poprawianie koloru.

Jak widać, przyczyny żółknięcia sierści mogą być różne, ale najczęściej jest to niewłaściwa pielęgnacja. Jest to sytuacja najlepsza, bo przy odrobinie systematycznosci można to dość łatwo zmienić. Sposób prawidłowej pielęgnacji białej sierści został opisany w zakładce Pielęgnacja wg barwy-sierść biała.

Tak wygląda piękna, idealnie wypielęgnowana biała szata




Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.