Pomoc w nagłych wypadkach

Ciała obce


W gardle i przewodzie pokarmowym

Jeśli zobaczymy, że pies usiłuje coś przełknąć, ślini się, ma odruchy wymiotne, trudności z domknięciem szczęk i nerwowo trze łapami po nosie, powinniśmy natychmiast zajrzeć mu do pyska, bo najprawdopodobniej coś utkwiło mu w gardle lub między zębami. Pół biedy, jeśli ciało obce zaklinuje się tak, że nie utrudnia psu oddychania, mamy wtedy trochę czasu na jego wyjęcie, może się jednak zdarzyć, że kamień, piłka lub jakiś ostry przedmiot tak się zaklinuje, że może zablokować krtań. Wtedy liczy się każda chwila, jeśli pies natychmiast nie otrzyma pomocy, może się udusić. Dlatego w takim wypadku trzeba wszystkimi możliwymi sposobami próbować to wyjąć, uważając jednak, żeby przy tej okazji nie poranić psa. Nie jest to łatwe, bo najczęściej zwierze jest spanikowane, wyrywa się i nie daje sobie pomóc.

Jeśli mamy do czynienia z małym psem, można go przytrzymać głową w dół i lekko potrząsnąć, bardzo często w tej pozycji uda mu się to wyksztusić. Jeśli zachowuje się w miarę spokojnie można spróbować wyjąć przedmiot, który utkwił mu w gardle, ale nic na siłę, trzeba bardzo uważać, by nie wepchnąć go głębiej i nie pokaleczyć psa. Otwieramy mu pysk i powoli, delikatnie, staramy się usunąć ciało obce palcami, pęsetą, lub trzonkiem łyżki. W przypadku trudności lepiej od razu zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, bo zrobi to fachowo, a co najważniejsze zaaplikuje psu środki uspokajające, które pozwolą spokojnie, w komfortowych warunkach, przy pomocy profesjonalnych narzędzi usunąć źródło problemu.



Osobny problem to przedmioty, które znalazły się w dalszym odcinku przewodu pokarmowego. Są psy, które potrafią tak niezauważalnie połknąć jakąś małą zabawkę i tak dyskretnie się jej pozbyć, że nikt się nawet nie zorientuje. Jeśli jednak zdołamy zauważyć, że nasz przyjaciel zjadł coś, czego zjeść nie powinien, trzeba dopilnować, żeby ten przedmiot opuścił jego przewód pokarmowy. Bardzo wskazane jest podanie parafiny lub wywaru z siemienia lnianego dla ochrony błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pamiętajmy, że psu nie wolno podawać żadnych środków przeczyszczających. Gdyby feralnego przedmiotu nie udało się pozbyć, trzeba zrobić zdjęcie rtg i sprawdzić gdzie utknął i w jaki sposób możliwie nieinwazyjnie można go stamtąd ewakuować.

Uwaga:

  • Kupując psu zabawki wybierajmy na tyle małe, żeby pies mógł je trzymać w pysku, ale jednocześnie na tyle duże, żeby nie zdołał ich połknąć.
  • Unikajmy dawania psu do zabawy kawałków drewna, bo odłupujące się drzazgi są często bardzo ostre i mogą mu wbić się  w podniebienie.
  • Jeśli kupujemy psu kostki do gryzienia, zwróćmy uwagę na to, żeby dostosować ich wielkość do rozmiarów psa. Podawajmy je psu z ręki a nie rzucajmy. Chwytając małą kostkę w locie, łatwo się może się nią zadławić. Lepsza więc kostka za duża niż za mała.
  • Przy podawaniu naturalnych kości trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Bezpieczna jest duża kość do ogryzania, natomiast małe kostki, jeśli pies je połknie w całości mogą łatwo utkwić w przewodzie pokarmowym. Szczególnie niebezpieczne sa kości z drobiu oraz królika, bo rozłupują się na małe ostre drzazgi.


W nosie i oku

Ciało obce w nosie zdarza się bardzo rzadko, jeśli, to psom myśliwskim, które zwykły chodzić po lesie z nosem przy ziemi. W takim przypadku chwytamy je palcami i delikatnie, spiralnym ruchem staramy się wyciągnąć na zewnątrz. Jeśli nie da się go uchwycić, bo dostało się za głęboko, lub stawia opór, zrezygnujmy z prób i zawieźmy psa lekarza weterynarii.

O ciało obce w oku nie jest trudno, mogą się w nim znaleźć ostre fragmenty traw i roślin, piasek, najróżniejsze paprochy i właściwie wszystko, co fruwa w powietrzu przy samej ziemi. Nie sposób nie zauważyć, że pies potrzebuje pomocy, bo usiłuje sam sobie poradzić i energicznie trze oko. Najważniejsze, to przytrzymać mu łapy, żeby nie zrobił sobie krzywdy, najlepiej poprosić o pomoc kogoś z domowników.

Układamy psa na boku tak, żeby oko, którym bedziemy się zajmować było na górze. Niewielką, jednorazową strzykawkę (bez igły!) napełniamy przegotowaną, letnią wodą, kciukiem i palcem wskazującym delikatnie rozchylamy powieki, znajdujemy ciało obce i staramy się je wypłukać, kierując strumień wody od skroni w kierunku nosa. Temperatura wody nie może być zbyt niska, bo pies będzie się wyrywał, co uniemożliwi jakiekolwiek działanie.

W przeważającej ilości przypadków ta metoda jest bardzo skuteczna. Po usunięciu problemu można położyć na zamknięte oka chłodny kompres. Przez kilka dni wskazane jest wkraplanie do oka 2-3 razy dziennie kropli łagodzących, które bez recepty można kupić w każdej aptece. W przypadku, gdy ciało obce wbiło się w oko, albo napotykamy na trudności z jego wyjęciem, z psem trzeba niezwłocznie pojechać do lekarza, najlepiej specjalizującego się w okulistyce.   

Przy okazji przypominam, że do czyszczenia lub przemywania oka w ramach codziennej toalety (usuwanie śpiochów) nigdy nie wolno używać waty, bo jej włókienka mogą podrażnić gałkę oczną. Najlepsze do tego celu są płatki kosmetyczne.


U psów o dużych płytkich oczodołach, takich jak pekińczyk lub mops może się zdarzyć wypadnięcie gałki ocznej. W takim przypadku, żeby ratować oko, przykrywamy je mokrą ściereczką dla ochrony przed wysuszeniem i natychmiast wieziemy psa do lekarza.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.