Kupno psa » Jakiego psa kupić ?

Sportowiec czy kanapowiec?


Jak widać decyzja, jakiego psa kupić wcale nie jest łatwa. Bo kiedy już wiemy, czy powinien być to być pies czy suka, duży czy mały, krótko czy długowłosy, trzeba się zdecydować na rasę, bo przecież nasz nowy przyjaciel musi do nas pasować również pod względem temperamentu. Powiedziałabym nawet, że ten element wyboru jest najważniejszy, bo wprawdzie psa można odpowiednim wychowaniem i szkoleniem okiełznać, ale tego, co ma w genach zmienić się nie da. Zapalonemu miłośnikowi joggingu lub rowerowych wycieczek nie uda się skłonić pekińczyka do tego, żeby mu towarzyszył w sportowych wyczynach, bo jeśli nawet desperacko będzie próbował biec za swoim panem, to bardzo szybko z powodu krótkiej kufy zasapie się i straci siły. Dla takiego właściciela wspaniałym kompanem będzie uwielbiający biegi dalmatyńczyk, którego przodkowie całym stadem biegali przy angielskich powozach, border collie, który zaganiając stado owiec bez trudu przebiega około trzydziestu kilometrów dziennie lub któryś z psów zaprzęgowych, dla których bieganie jest drugą naturą. 


Nie dajmy się jednak zwieść stereotypom. Nie każdy doberman lub owczarek niemiecki musi być psem policyjnym, nie każdy amstaff groźnym psem obrończym a labrador dogoterapeutą lub poszukiwaczem narkotyków. Nie każdy pies myśliwski musi polować, zresztą większość z nich nigdy nie była na polowaniu, ale nie dziwmy się, jeśli na spacerze posokowiec będzie szedł z nosem przy ziemi, bo tropienie ma we krwi. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu i ćwiczeń może bez problemów żyć nawet w niewielkim mieszkaniu, choć oczywiście wymarzonym dla niego miejscem jest leśniczówka lub dom za miastem. Mając psa z genetycznie zakodowaną pasją do polowania, musimy liczyć się z tym, że trzeba go będzie pilnować, bo potrafi pogonić za kotem przez pełną samochodów ulicę albo złapać jakiś ciekawy trop i na godzinę zniknąć nam z pola widzenia.

Kupując psa trzeba sobie z tych wrodzonych potrzeb i predyspozycji zdawać sprawę, ale nawet gorący przeciwnik polowań może mieć psa myśliwskiego, tylko musi mu coś dać w zamian: wycieczki za miasto, pływanie, aktywne spacery połączone z szukaniem ukrytego przedmiotu. Pamiętajmy, że większość kłopotów z rozrabianiem i niszczeniem mieszkania w czasie nieobecności właścicieli spowodowana jest nudą. Wszystkie psy mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny, ale trzeba im dostarczyć odpowiednio dużo ruchu oraz ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Im bardziej inteligentny pies, tym więcej potrzebuje tych ostatnich. Godzina człapania krok za krokiem u boku właściciela to nie to samo, co godzina biegania za aportem, pływania, lub ćwiczeń agility. Problemy z pozostawieniem psa samego w domu biorą się właśnie z braku odpowiedniej aktywności. Pies, który ma dużo energii musi ją gdzieś wyładować, jeśli mu to zapewnimy w czasie spaceru, po powrocie do domu nie będzie sprawiał najmniejszych problemów.


Domatorzy, prowadzący spokojny tryb życia powinni zdecydować się na rasę, która nie wymaga zbyt dużo ruchu, choć prawdę mówiąc każdemu psu jest on potrzebny do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. Tak się niestety składa, że wszystkie kanapowce, zarówno te na dwóch jak i na czterech nogach, mają tendencję do tycia. Właścicielowi łatwiej dogadać się z psem, jeśli mają podobny temperament niż wtedy, kiedy każdy z nich ciągnie w inną stronę. Nie zapominajmy o tym, kiedy decydujemy się na kupno psa.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.