Problemy z psią sierścią

Łupież


Łupież zazwyczaj idzie w parze z przesuszoną sierścią. Najbardziej widoczny jest wzdłuż grzbietu, szczególnie u psów o ciemnej szacie.


 

Przyczyny powstania łupieżu są bardzo różne:

  • używanie złej jakości szamponu, lub niedokładne spłukanie go po kąpieli
  • nieodpowiednia dieta
  • brak witamin, mikroelementów i nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • przesuszenie sierści i skóry w wyniku silnego nasłonecznienia w lecie
  • przesuszenie sierści i skóry z powodu suchego powietrza w mieszkaniu w zimie
  • duży stres spowodowany wypadkiem, chorobą, utratą właścicieli lub zmianą otoczenia
  • schorzenia skóry i zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych


Jak walczyć z łupieżem?

Przede wszystkim eliminować czynniki, które prowadzą do jego powstania. W czasie kąpieli używać dobrych, markowych szamponów, przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji psiej sierści. Po kąpieli koniecznie nałożyć odżywkę w formie balsamu a między kąpielami, przy każdym szczotkowaniu, spryskiwać sierść odżywką nawilżającą i regenerującą w aerozolu.

Bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta, którą w tym przypadku trzeba uzupełnić odpowiednimi suplementami pokarmowymi. Doskonałe efekty daje podawanie psu przez co najmniej 30 dni oleju z łososia oraz zestawu witamin, wśród których powinna znaleźć się przede wszystkim witamina A, D i E. Psom podatnym na przesuszenie skóry i sierści można podawać 3-4 razy w tygodniu razem z karmą trochę oleju słonecznikowego, dla małych psów 1-2 małe łyżeczki, dla dużych psów 1-2 łyżki stołowe. Jeśli pies ma towarzyszyć swoim właścicielom podczas wakacji, nie od rzeczy będzie spryskiwać jego sierść odżywką zawierajaca filtr UV.  

Łuszczenie się skóry może być objawem różnych chorób skórnych, dlatego też jeśli stan skóry się nie poprawia, wskazane jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych w celu ustalenia źródła problemu i podjęcia leczenia.
Kosmetyki marki HERY do pielęgnacji sierści przesuszonej i skóry z łupieżem.Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.