Walka z pasożytami » Pasożyty wewnętrzne

Robaczyca serca - Dirofilariosa


Dirofilarioza jest mocno rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, w Europie występuje przeważnie w krajach basenu śródziemnomorskiego. Wydawać by się mogło, że Polska jest poza obszarem zagrożenia, gdyby nie pierwsze przypadki, jakie pojawiły się w okolicach Warszawy. Im częściej podróżujemy ze swoimi psami po całym świecie, tym większe pojawia się niebezpieczeństwo zainfekowania ich tymi groźnymi, mało znanymi w naszym kraju pasożytami.  

Choroba wywoływana jest przez nicienie z rodzaju Dirofilaria, głównie D.immitis oraz D.repens. Dojrzałe osobniki Dirofilaria immitis osiągają długość od 12-31 cm i bytują wewnątrz serca oraz w tętnicach płucnych swoich żywicieli, powodując chorobę zwaną dirofilariozą sercową. Osobniki należące do Dirofilaria repens osiągają rozmiary 5-17 cm i umiejscowiają się pod skórą powodując dirofilariozę skórną.

Ponieważ roznosicielami pasożytów są komary, przypadki zachorowań pojawiają się najczęściej w dolinach rzek i jezior, czyli tam, gdzie te owady mają najlepsze warunki bytowania. Dirofilarioza jest zoonozą, to znaczy, że jest również niebezpieczna dla człowieka. Nie jest to jednak zbyt duże zagrożenie, wziąwszy pod uwagę fakt, że niemal wszystkie odnotowane w krajach UE zachorowania dotyczyły postaci skórnej i w większości zostały zawleczone z krajów, gdzie natężenie zachorowań na te postać dirifilariozy jest bardzo duże.  

Odmiana sercowa dirofilariozy z początku przebiega bezobjawowo, potem pojawia się narastajaca duszność i złe samopoczucie, a także kaszel i wymioty. Wykonanie rozmazu krwi i stwierdzenie obecności larw tych nicieni, tzw. mikrofilarii, pozwala potwierdzić rozpoznanie. Ponieważ larwy występują we krwi okresowo, bardziej miarodajne wyniki można otrzymać na podstawie testu immunoenzymatycznego. W przypadku potwierdzenia zarażenia, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, w przeciwnym razie może dojść do śmierci zwierzęcia. Niestety nie ma skutecznego sposobu zapobiegania dirofilariozie, bo nie ma możliwości w pełni skutecznego zabezpieczenia przed ukąszeniami komarów. Jeśli wyjeżdżamy z psem w rejony zagrożone tą chorobą, warto zaopatrzyć się w specjalny, dostępny u nas w gabinetach weternaryjnych preparat typu spot-on, który zaaplikowany na skórę chroni psa przed zarażeniem tym niebezpiecznym pasożytem przez okres około 2-3 tygodni. 



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.