Przygotowanie psa do wystaw » Przygotowanie sierści

Dostosowanie szaty do wzorca rasy 


Pierwszy etap przygotowania sierści do wystaw to doprowadzenie jej do idealnej kondycji i prawdę mówiąc dla niektórych ras nie trzeba nic więcej. Dla wielu psów konieczne jest ponadto wykonanie dodatkowych zabiegów, takich jak trymowanie lub strzyżenie, które mają na celu dostosowanie szaty do wymogów wzorca. Nie bez znaczenia jest dodatkowy retusz, który pozwala podkreślić zalety anatomii psa oraz maksymalnie zamaskować ewentualne wady. 


PSY GŁADKOWŁOSE


Przygotowanie do wystawy psa gładkowłosego nie wymaga wiele zachodu, choć wbrew pozorom również ma duże znaczenie. Dobrze wypielęgnowana, lśniąca sierść podkreśla muskulaturę i powoduje, że pies wygląda bardziej efektownie. Kulturyści smarują ciało oliwką, żeby uwidocznić rzeźbę mięśni, zdrowa sierść jest wprawdzie błyszcząca ale spryskanie jej przed wejściem na ring odżywką zawierającą olejki lub odżywką nabłyszczającą w aerozolu jeszcze ten efekt potęguje. Tak przygotowany pies od razu się wyróżnia, wystarczy popatrzeć na ring dobermanów, wyżłów gładkowłosych lub dogów, żeby zobaczyć różnicę. Spryskanie sierści odżywką nabłyszczającą nie tylko podkreśla pracę mięśni ale także bardzo skutecznie intensyfikuje barwę owłosienia.


PSY DŁUGOWŁOSE


Psy długowłose wymagają stałej, często bardzo pracochłonnej pielęgnacji, to jest niestety cena, jaką ich właściciele płacą za utrzymanie sierści w idealnej, wystawowej kondycji. Długi włos wymaga regularnego szczotkowania, odżywiania a u niektórych ras nawet papilotów. Nie można dopuścić do powstania supłów a zwłaszcza filców, bo ich wycięcie jest bardzo widoczne a sierść po obcięciu u niektórych ras odrasta nawet dwa lata. Nie ma uniwersalnego sposobu przygotowania długowłosego psa do wystawy, bo każda rasa ma trochę inna szatę, np. bardziej jedwabistą lub bardziej twardą. Dla różnych ras długowłosych istnieje określony sposób pielęgnacji a nawet prezentowania psa na ringu. Wystarczy popatrzyć na kucyki. York musi mieć inny kucyk niż shih tzu, a maltańczyk jeszcze inny. A zrezygnować z kucyka nikt z wystawców jeszcze się nie odważył, bo to jest ta przysłowiowa wisienka na torcie.


PSY SZORSTKOWŁOSE


Psy szorstkowłose wymagają trymowania (więcej na temat trymowania w zakładce Trymowanie i strzyżenie, które trzeba zacząć odpowiednio wcześniej, nawet 3 - 4 miesiące przed wystawą. Niestety nie da się opracować uniwersalnego grafiku, kiedy jaką część ciała należy trymować. Trafienie z dobrym włosem na najważniejszą wystawę wymaga trochę doświadczenia, bo czas odrastania sierści nie tylko dla każdej rasy, ale i nawet dla każdego psa w obrębie tej samej rasy może być inny. Najlepiej zanotować dzień trymowania, potem dzień, w którym psa od biedy można już wystawiać i wreszcie dzień, w którym jest w szczytowej formie. Ta wiedza bardzo przyda się w planowaniu wystaw, trzeba pamiętać, że im większa ranga wystawy tym większa konkurencja, z którą przyjdzie się nam zmierzyć.

Są rasy, które zgodnie ze wzorcem można, a nawet trzeba trymować, takie jak airedale teriery, cairny czy sznaucery. Są takie, których w zasadzie się nie trymuje, ale w rzeczywistości trzeba w niektórych miejscach posłużyć się trymerem, żeby np. usunąć odstające, psujące linię włosy i szata nabrała elegancji. W tym przypadku trymujemy dużo wcześniej przed wystawą, żeby sierść zdążyła odrosnąć i trymowanie nie było widoczne. A dlaczego trzeba to zrobić, bo wszystkie dobrze przygotowane psy są podtrymowane i jeśli tego nie zrobimy, nasz pies w porównaniu z konkurencją będzie się gorzej prezentował. 


PSY, KTÓRE WYMAGAJĄ STRZYŻENIA


Przygotowanie niektórych ras do wystawy to wielka sztuka. Wymaga wiedzy i dużych zdolności manualnych. Tego się wprawdzie można nauczyć, ale na początku trzeba znaleźć fryzjera, który rzeczywiście potrafi ostrzyc psa zgodnie ze wzorcem. Jest dużo salonów, gdzie robią bardzo ładne fryzurki w stylu dowolnym, ale nie mają wystarczających umiejętności, by prawidłowo przygotować psa do wystawy. Co gorsze, rzadko się do tego przyznają. Trzeba wiec dużo wcześniej zrobić rozeznanie i znaleźć miejsce, gdzie potrafią psa ostrzyc zgodnie z wymogami wzorca rasy, a tam gdzie jest wybór i wzorzec przewiduje różne fryzury, tak jak np. u pudla, wybrać tę, w której pies będzie się prezentował najlepiej. Najlepiej popytać na wystawie, albo w Związku Kynologicznym, gdzie najlepiej wiedzą, co kto potrafi. Jeśli pies trafi w nieodpowiednie ręce, cały sezon wystawowy możemy mieć z głowy.



Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.