Pielęgnacja sierści » Trymowanie i strzyżenie

Co trzeba wiedzieć o trymowaniu psa?


Dlaczego niektóre psy trzeba trymować ?

 

Większość psów linieje i w ten naturalny sposób pozbywa się martwego włosa, jeśli go nie wyczeszemy, po pewnym czasie sam wypadnie. U psów szorstkowłosych jest inaczej. Martwy włos sam nie wypada, długo pozostaje na swoim miejscu, utrudniając wentylację skóry i wzrost nowego, zdrowego owłosienia. Pies zaczyna się drapać, pojawiają się podrażnienia a nawet rany. Warto pamiętać, że większość problemów skórnych u psów szorstkowłosych spowodowana jest niewłaściwą pielęgnacją (brak trymowania), a także nieodpowiednią dietą (karma o zbyt dużej zawartości białka). Psa szorstkowłosego trzeba trymować dla jego zdrowia i dla urody, nietrymowany i nieostrzyżony wygląda jak czupiradło, w którym czasem naprawdę trudno rozpoznać rasowego psa wyjątkowej urody.

Cairn terrier przed i po trymowaniu

Zdjęcie pokazuje różnice miedzy psem, którego sierścią nikt się nie zajmuje i psem trymowanym. To pokazuje, że jeśli pies szorstkowłosy ma mieć poprawną szatę, musi być trymowany. Spotyka się czasem opinie, że właściciel nie trymuje psa, żeby go nie męczyć. Nic bardziej błędnego. Umiejętnie wykonane jest całkowicie bezbolesne, usuwa się przecież wyłącznie włos martwy, który, jeśli go nie usuniemy, będzie hamował wzrost nowego, mocnego owłosienia. Jeśli poskubiemy sierść i kępki włosów zostają nam w palcach, pies jest gotowy do trymowania. Nigdy nie trymujemy mocno trzymającego się włosa.

Które psy wymagają trymowania?

Trymuje się wszystkie psy szorstkowłose oraz niektóre długowłose, za każdym razem efekt, jaki chcemy osiągnąć jest jednak inny. Nie jest możliwe podanie uniwersalnej metody, dlatego też sposób trymowania psów poszczególnych ras został omówiony w zakładce Pielęgnacja wg ras.

Ze względu na rodzaj sierści można wyróżnić dwie grupy, które poddaje się trymowaniu::


1. Trymowanie psów szorstkowłosych

Sznaucer trymowany (z lewej) i nietrymowany (z prawej)

Psy tej grupy (np. teriery, sznaucery, jamniki szorstkowłose) trymuje się w zależności od potrzeb raz na 3-4 miesiące po to, by usunąć martwy włos i uzyskać sierść o idealnej barwie i strukturze. Jest to jednak zabieg ważny nie tylko dla urody, ale także niezbędny dla zdrowia. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z sierścią i skórą, psa szorstkowłosego bez względu na to czy jest wystawiany czy też nie, trzeba regularnie trymować. To, co się często przypisuje skłonności psa do alergii, w rzeczywistości wynika z braku odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma możliwości utrzymania prawidłowego, zgodnego ze wzorcem wyglądu psa szorstkowłosego oraz barwy jego owłosienia bez systematycznego trymowania. W zależności od rodzaju sierści (szorstka z podszerstkiem czy szorstka bez podszerstka) sposób trymowania jest nieco inny i musi być dostosowany do rodzaju owłosienia.

2. Trymowanie psów o włosie jedwabistym

Cocker spaniel angielski nietrymowany


Cocker spaniel angielski trymowany

Psy o włosie miękkim, jedwabistym, również muszą być czasem trymowane, głównie jednak po to, by usunąć niesforne włoski, zbyt długie, zbyt cienkie lub zakręcone i uzyskać elegancką, idealnie równą, niczym niezakłóconą linię szaty. Po ich usunięciu pozostanie tylko włos mocny, przylegający do ciała, zniknie zmatowienie sierści, która stanie się gładka, uporządkowana i błyszcząca. Przy tego rodzaju szacie wyskubuje się pojedyncze włosy, dlatego też najwygodniej posługiwać się palcami, a żeby ułatwić sobie ich uchwycenie można posypać sierść specjalnym pudrem Soft White Grooming Powder.

Różnica między psem trymowanym i nietrymowanym jest spektakularna. Dzięki trymowaniu znika szary, matowy, odstający włos, który powoduje, że pies wygląda niechlujnie. Na jego miejsce pojawia się nowy, mocny, o właściwej, charakterystycznej dla rasy strukturze. Bez trymowania nie ma szans na utrzymanie poprawnej barwy, martwy włos staje się spłowiały, co doskonale widać na zdjęciach. 

Trymowanie psów należących do tej grupy jest bardzo trudne, znacznie trudniejsze, niż psów szorstkowłosych. Najlepiej wyskubywać martwy włos palcami, jeśli ktoś ma wprawę może posłużyć się nożykiem trymerskim. Dla psów o miękkim włosie bardzo przydatne są również kamienie trymerskie (1), te najlepsze zrobione są z lawy wulkanicznej (2).






Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.