Dzisiaj jest 09.12.2024
- Rasa - pochodzenie, rodowód
- OPIS RAS PSÓW od A do Z
- Kupno psa
- Adoptujemy psa ze schroniska
- Ekwipunek dla psa
- Wychowanie psa
- Problemy wychowawcze
- Szkolenie psa
- Pies w służbie człowieka
- Pies i prawo - obowiązki właściciela
- Charakter - tajniki psiej psychiki
- Agresja
- Jak zrozumieć psa ?
- Relacje psa z ludźmi i zwierzętami
- Żywienie według potrzeb
- Jak dobrze karmić ?
- Co warto wiedzieć o żywieniu
- Dodatki do psiej miski
- Ciekawostki na temat żywienia
- Jak dbać o oczy, uszy, zęby i ...
- Jak pielęgnować sierść
- PIELĘGNACJA SIERŚCI wg ras A-Z
- Problemy z psią sierścią
- Akcesoria do pielęgnacji sierści
- Dobór kosmetyków do rodzaju sierści
- Pies u fryzjera
- Wystawy psów rasowych
- Przygotowanie psa do wystaw
- Strategia wystawowa
- Wystawy - jak poprawić urodę ?
- Jedziemy po sukces
- Wsadzamy kij w mrowisko
- Spacer i rekreacja z psem
- Psie sporty
- Pies w podróży
- Wakacje z psem
- Wyjeżdżamy - a co z psem ?
- Pies w różnych miejscach i czasie
- Hodowla - rozród
- Sterylizacja - kastracja
- Profilaktyka zdrowotna
- Walka z pasożytami
- Pasożyty zewnętrzne
- Pasożyty wewnętrzne
- Jak pies zaraża się pasożytami ?
- Leczenie i profilaktyka
- Glista psia - Toxocara canis
- Tęgoryjec - Ancylostoma caninum
- Włosogłówka - Trichuris vulpis
- Robaczyca serca - Dirofilariosa
- Tasiemiec psi - Dipylidium caninum
- Tasiemiec bąblowcowy - Echinococcus granulosus
- Kokcydioza - Coccidiosis canum
- Lamblioza - Giardia intestinalis
- Choroby psów
- Pomoc w nagłych wypadkach
- Opieka nad chorym psem
- Problemy starszego wieku
- Słownik pojęć kynologicznych
- Książki, które warto przeczytać
- Ciekawostki na temat psów
- Opinie na temat karm MILLS FARM
Problemy starszego wieku
Objawy starzenia
Pierwszym objawem nadchodzącej starości jest stopniowe zmniejszenie aktywności, pies częściej ucina sobie dłuższe drzemki w ciągu dnia, za to gorzej sypia w nocy, jest spokojniejszy, na spacerze częściej spaceruje niż biega. Rzadziej prowokuje do zabawy i szybciej się męczy. Mniejsza ilość ruchu powoduje zmniejszenie masy mięśniowej i zmianę potrzeb żywieniowych. Pies, który ma już około 6-8 lat, powinien jeść specjalną, łatwostrawną karmę przeznaczoną dla seniorów, w przeciwnym razie zacznie nadmiernie przybierać na wadze.
W późniejszym wieku występuje spowolnienie reakcji, pogarsza się wzrok i słuch. Bez trudu spostrzeżemy, że pies gorzej widzi, bo mniej pewnie porusza się w nieznanym terenie, nie rozpoznaje nas z daleka a jeśli ma duży temperament zdarza mu się nie wyhamować przed jakąś przeszkodą, której w porę nie zdążył zobaczyć. Osłabienie słuchu postępuje powoli, zauważymy je łatwo, bo pies nie reaguje na wołanie i dopiero, kiedy zawołamy go głośniej, radośnie do nas przybiega. W ulicznym ruchu nasz przyjaciel powinien chodzić na smyczy, trzeba zawsze liczyć się z tym, że nie zobaczy i nie usłyszy nadjeżdżającego samochodu.
Zaawansowana starość zaczyna się wtedy, kiedy pies zaczyna się szybko męczyć i łatwo się zasapuje. Jeśli do tego dołączy się niczym nieuzasadnione powiększenie obrysu brzucha, można przypuszczać, że zaczynają się problemy z sercem i krążeniem. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym i podanie odpowiednich leków może bardzo wyczuwalnie polepszyć stan jego zdrowia i poprawić mu komfort życia. Mogą pojawić się także problemy z wstawaniem i poruszaniem się, dlatego trzeba zadbać, żeby pies miał odpowiednie legowisko, nie leżał na zimnej posadzce a w deszczowy lub mroźny dzień, nosił odpowiednie ubranko i krócej był na spacerze.
Od starości uciec się nie da, ale to przecież nie znaczy, że dzieje się coś nadzwyczajnego, nasz przyjaciel wszedł po prostu w następny etap życia, który wymaga od nas więcej opieki i wyrozumiałości.
O tym, że starość może być piękna, można przekonać się oglądając na wystawach kynologicznych psy prezentowane w klasie weteranów. Mając nierzadko kilkanaście lat są w doskonałej kondycji, poruszają się sprężystym krokiem i niczym nie odbiegają od psów wystawianych w klasie młodzieży. Brawa, jakie tym występom towarzyszą, należą się w dużej mierze ich właścicielom. Dbajmy o naszych staruszków tak, jak chcielibyśmy, żeby na starość dbały o nas nasze dzieci.
Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!