Basenji

Wybierz inną rasę

Zgodnie ze wzorcem


Int.Ch. Multi Ch, Multi Mł.Ch. Zw Klubu LOVE IS IN THE AIR Asiaczek FCI
wł.hod. Asiaczek Handler Mateusz legieta.

 
Basenji ma krótki, gładki, przylegający do ciała, bardzo delikatny w dotyku włos.
 
Umaszczenie:
  • czysto czarne z białym
  • rude z białym
  • czarne podpalane z białym, z podpalanymi znaczeniami nad oczami (pestki melona), na kufie i policzkach 
  • czarne podpalane z białym
  • pręgowane: rude tło z czarnymi pręgami; im wyraźniejsze pręgi, tym lepiej.
Znakiem szczególnym basenji są białe znaczenia. Biel powinna znajdować się na łapach, klatce piersiowej i końcu ogona. Białe łapy, strzałka i kołnierz – opcjonalne. 

Pielęgnacja sierści

Basenji należy do psów gładkowłosych, które z reguły nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Ponieważ w dodatku jest psem wyjątkowo czystym, który potrafi myć się jak kot i nie wydziela psiego zapachu, jego pielęgnacja jest najprostsza z możliwych i sprowadza się przede wszystkim do szczotkowania sierści miękką delikatną szczotką i utrzymania jej w dobrej kondycji.
 

Ch.PL Mł.Ch.PL Stellanova Lisa i Int.Ch Multi Ch Saqui Ameba
wł.hod. Z Klanu Łobuzów

Szczotkowanie

Pielęgnacja basenji nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna zwłaszcza, że jest to pies wyjątkowo czysty. Ze względu na wypadający włos, trzeba go jednak systematycznie szczotkować miękką włosianą szczotką o gęstej szczecinie, najlepiej ustawionej prostopadle do rączki, bo taka szczotka przylega całą powierzchnią do ciała i najlepiej wyczesuje martwą sierść. Szczotki druciane i metalowe dla tego rodzaju sierści nie mają zastosowania.

Trzeba pamiętać, że basenji szczotkuje się zawsze z włosem, bo w ten sposób nie niszczy się sierści. Podobnie jak w przypadku innych psów, sierść przed szczotkowaniem zawsze trzeba spryskać odżywką, najlepiej zawierającą naturalne olejki, ponieważ ten typ owłosienia jest szczególnie podatny na przesuszenie, w wyniku czego włos traci elastyczność, staje się matowy i łamliwy.
  
Int Ch.Multi.Ch DOMINO DANCING PRINCE Loago, Ch.PL.Mł.Ch.PL Zw.KL
 Miss Amazing"s` COLUMBINE REEDDANCER, Ch.PL Mł.Ch.PL Mł.Zw Kl Mzalia LOVE STORY 
Ch.PL Mł.Ch.PL EGO MADE IN SECRET Loango , Ch.PL Mł.Ch.PL EGO MADE IN HEAVEN Loango
wł hod Loango
                                                                                                                          

Kąpiel

Basenji kąpie się zazwyczaj cztery razy w roku. Choć często się wydaje, że kąpiel nie jest konieczna, to pamiętać należy, że na sierści psa osiada nie tylko zwykły kurz, ale także mnóstwo różnego rodzaju środków chemicznych, które niszczą i wysuszają sierść. Dlatego też psa trzeba kąpać, bo szampon je zmywa a balsam tworzy warstewkę ochronną przed ich agresywnym działaniem. Długotrwałe działanie środków chemicznych może spowodować problemy skórne: świąd, wypryski, stany zapalne.

Do kąpieli używamy szamponów pielęgnacyjnych dostosowanych do aktualnych potrzeb owłosienia. W przypadku sierści przesuszonej lub problemów skórnych najbardziej odpowiedni będzie szampon regenerujący, jeśli któryś z kolorów nie jest dostatecznie wyrazisty - najlepiej zastosować szampon intensyfikujący barwę. Jeśli chcemy poprawić czerń, trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ niektóre szampony intensyfikujące ten kolor działają trochę jak farba (np. Ring 5 Black aut shampoo). Doskonale nadają się dla sierści jednolicie czarnej, natomiast u psa z dużymi białymi znaczeniami istnieje duże, graniczące z pewnością ryzyko, że staną się brudno szare.

Bardzo wskazane jest nałożenie po kąpieli balsamu-odżywki, choć tego rodzaju kosmetyk kojarzony jest raczej z psami długowłosymi. W tym przypadku chodzi o odżywienie i uelastycznienie włosa, bo im będzie silniejszy tym mniej będzie się łamał i wypadał.

Przed kąpielą dokładnie moczymy sierść trzymając końcówkę prysznica blisko ciała psa, bo wtedy woda się nie rozpryskuje. Psa myjemy zawsze dwukrotnie odpowiednio rozcieńczonym szamponem a potem bardzo dokładnie płuczemy, również pod brzuchem, gdzie spływa powstała w czasie kąpieli piana. Szampon konieczne trzeba rozcieńczyć, bo skondensowany wcale nie myje lepiej, za to jego nadmiar trudno wypłukać. Pamiętajmy, że rozcieńczamy tylko tyle szamponu, ile tego dnia zużyjemy, zmieszanego z wodą nie można zbyt długo przechowywać, bo traci właściwości myjące.

Dwukrotnie umytą i wypłukaną sierść odciskamy ręcznikiem i nakładamy na 2 - 5 minut odżywkę regenerującą. Ponownie płuczemy, osuszamy sierść ręcznikiem i wycieramy ją z włosem, a nie pod włos. Po wytarciu pies jest praktycznie suchy, w lecie może doschnąć na świeżym powietrzu, natomiast w zimie lepiej zawina psa w ciepły koc, lub dosuszyć sierść niezbyt gorącą suszarką, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele łatwo się po kąpieli przeziębiają.
 

Int.Ch, Ch.PL Mł.Ch.PL GENIUS IS MY MIDDLE NAME A
frikata Wł.hod. Bohaticca

Czystość bez kąpieli

Jeśli z jakichś względów kąpiel nie jest wskazana, możemy odświeżyć sierść bez użycia wody, wycierając ją frottową szmatką zwilżoną specjalnym lotionem czyszczącym, który ją odświeży ją i nada jej miły zapach. Można także naciągnąć warstwę waty na włosianą szczotkę, zwilżyć lotionem i wyszczotkować psa, zmieniając w miarę potrzeby zabrudzoną watę na czystą. Pudry czyszczące w przypadku psa gładkowłosego nie zdają egzaminu, chyba, że chcemy przed wystawą zintensyfikować białe znaczenia.


Higiena

Oprócz sierści, regularnej pielęgnacji wymagają także oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły okołoodbytowe. Wskazówki jak je pielęgnować znajdują się tutaj.
 

Mł. Ch PL, Mł.ZW.KL’15 Nirse EMMA Wł.hod NirseJak dobrać akcesoria oraz kosmetyki do potrzeb i rodzaju sierści:Przygotowanie sierści do wystaw polega przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji, żeby była gładka, lśniąca i zdrowa. Psy gładkowłose nie mają wystarczająco dużo sierści, by przy jej pomocy można było coś ukryć lub nadsztukować. To zapewne dlatego wystawcy uznali, że pies o tego rodzaju owłosieniu może wejść na ring bez przygotowania. A nie jest to prawda.
 
Większość psów ma doskonałą budowę anatomiczną i piękną muskulaturę i właśnie to warto odpowiednio wyeksponować. Przede wszystkim przed wystawą zawsze trzeba psa wykąpać, bo zakurzona i zmatowiała sierść nie dodaje urody. Jeśli kolor nie jest dostatecznie wyrazisty, warto do kilku poprzedzających wystawę kąpieli użyć szamponu intensyfikującego te barwę, która wymaga poprawienia.

Przed wystawą trzeba zawsze psa bardzo dokładnie wyszczotkować, pozwoli to usunąć martwy włos, dzięki czemu sierść będzie idealnie przylegająca, lśniąca i gładka. Wystający włos na szyi, przedpiersiu i łapach, w miejscach gdzie schodzi się sierść rosnąca z różnych kierunków, można bardzo delikatnie wyrównać degażówkami.
 

Mł.Zw.Świata,Ch.PL, Multi Mł.Ch.Mł.Ch.PL Mł.Zw.KL. BOBBI-BOBBI PRINCE OF Burudika
właściciel Katarzyna Seweryńska

Nie wolno zapominać o łapach. Pazury powinny być obcięte tak, żeby nie dotykały podłogi. Najlepiej zrobić to tydzień przed wystawą, bo gdyby nam się zdarzyło przyciąć któryś z nich zbyt krótko, przez kilka dni zdąży się wygoić. Włos miedzy opuszkami palców musi być wycięty, czasem w tym miejscu tworzy się zbity filc, który uwiera przy chodzeniu i powoduje odleżynę. Trzeba go ostrożnie wyciąć a skórę posmarować maścią witaminową, żeby się wygoiła. Jest to bardzo ważne, bo pies może kuleć i nie będzie w stanie odpowiednio zaprezentować się w ruchu. Jeśli wystawa odbywa się w hali, na gładkiej betonowej posadzce, pies może się ślizgać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Istnieje specjalny balsam, który tworzy na opuszce warstewkę przeciwpoślizgową, zwiększa przyczepność i pozwala zlikwidować ten problem.

Pamiętajmy, żeby psa nie zatuczyć. Nadwagę udaje się czasem ukryć u psów z bardzo obfitą sierścią, u psów gładkowłosych każdy nadmiar tkanki tłuszczowej widać jak na dłoni. Nadwaga powoduje, że traci proporcje i elegancję a pies na wystawie musi mieć nienaganną sylwetkę, biegać sprężyście i bez wysiłku, z wysoko podniesioną głową, bo tylko wtedy można liczyć na sukces.

 

Przed wejściem na ring


Int.Ch. Multi Ch Zw. Klubu Kanibaru FROMAJE FRAIS Wł.Hod Asiaczek
handler Agata Bujnowicz

Pół godziny wcześniej idziemy z psem na mały spacer, żeby się rozruszał i załatwił potrzeby fizjologiczne. Sierść będzie się wspaniale prezentowała, jeśli przed wejściem na ring spryskamy ją odżywką nabłyszczającą z odległości 20-25 cm i przetrzemy dla nadania połysku miękką szmatką lub irchą. Przed użyciem pojemnik z odżywką należy dobrze wstrząsnąć, bo olejki osadzają się na jej powierzchni. Ten prosty zabieg pozwoli zintensyfikować kolor sierści i uwydatnić muskulaturę psa. To spowoduje, że spośród psów biegających po ringu będzie się zdecydowanie wyróżniał.

Jeśli w oczekiwaniu na wejście na ring trochę z nim pobiegamy wprawimy go w doskonały nastrój i będzie się lepiej wystawiał. Teraz już tylko zakładamy mu stonowaną z barwą sierści ringówkę, po czym energicznym krokiem wchodzimy na ring.

Powodzenia!
 
 
PEPPERMINT FRIEND Asiaczek FCI i Ch.PL Mł.Ch.PL Nabamba HALLE BERRY
Wł. hod. Ballada o Wędrowaniu


Uwaga

Regulamin wystaw psów rasowych precyzuje: „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę, kolor lub stan. Dopuszcza się jedynie strzyżenie, trymowanie, czesanie i szczotkowanie.”

Wystawa jest konkursem piękności, nie ma co ukrywać, że większość psów jest przygotowywana przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków oraz zabiegów podkreślających lub poprawiających urodę. Jest to wiedza bardzo pilnie strzeżona, zdobywa się ją przeważnie metodą prób i błędów, dlatego początkującym staramy się to i owo podpowiedzieć. Zajrzyjcie do zakładki "Wystawy - jak poprawić urodę?" Ilość odwiedzin na tych stronach dowodzi, że ten temat budzi bardzo duże zainteresowanie.

Decyzja: poprawiać czy nie poprawiać, należy wyłącznie do właściciela. Tym, którzy się na to decydują radzimy: każdą czynność wypróbujcie wcześniej i nabierzcie wprawy, kosmetyków używajcie w domu a nie na wystawie, zawsze dyskretnie i z umiarem.
 
Powrót

Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2024
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.