Psie sporty

Hard Dog Race

Pomysł tego nowego sportu, w którym człowiek razem ze swoim psem zmaga się z ekstremalnie trudnymi warunkami terenowymi narodził się na Węgrzech. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest András Púza, który zainspirowany biegami OCR zadał sobie pytanie, czy takich biegów nie można by było uprawiać z psem. Odpowiedzią jest właśnie Hard Dog Race. Zadaniem dwu i czteronożnych uczestników biorących udział w konkurencji jest przebiegnięcie określonej trasy i pokonanie rozmaitych przeszkód o różnym stopniu trudności. Pierwszy tego rodzaju bieg zorganizowano na Węgrzech w 2016 roku, a już rok później, 23 września 2017 roku, odbędzie się on również w Polsce.  


 

Rodzaje biegów


Uczestnicy mają do wyboru następujące konkurencje:

  • HARD DOG RACE JUNIOR
Konkurencja jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które na starcie pojawiają się oczywiście w towarzystwie psa. Zespół musi przebiec trasę o długości dwóch kilometrów i pokonać 8 dostosowanych do wieku i możliwości zawodników przeszkód. Zgodnie z regulaminem, na uczestniczenie w zawodach niepełnoletni zawodnicy muszą mieć pisemną zgodę rodziców.

  • HARD DOG RACE BASE
Zgodnie z nazwą, jest to kategoria podstawowa. Startujący w niej zawodnicy muszą przebiec trasę o długości 6-ciu kilometrów i pokonać 16 przeszkód. Większe szanse na osiągnięcie sukcesu mają ci uczestnicy, którzy się odpowiednio do tych zawodów przygotowali, ale dobrze odpowiednio zmotywowani nowicjusze nie są bez szans. To w tej kategorii odbędzie się pierwszy bieg organizowany w Polsce, w Dąbrowie górniczej. 
 
  • HARD DOG RACE WILD
Tu już stopień trudności wyczuwalnie wzrasta. Decydując się na tę kategorię trzeba się przygotować na znacznie większe wyzwania. Uczestnicy muszą przebiec trasę o długości 12 km i pokonać 22 przeszkody. Wymaga to dobrej kondycji fizycznej i solidnego przygotowania, bo poprzeczka ustawiona jest już bardzo wysoko. Za to ci uczestnicy, którzy ukończą bieg lub nawet go wygrają, mogą być z siebie naprawdę dumni.

  • HARD DOG RACE BRUTAL
W tej kategorii na zawodników czekają ekstremalne wyzwania: do pokonania jest 28 przeszkód usytuowanych na trasie o długości 20 kilometrów. Najdłuższa trasa i przeszkody o najwyższym stopniu trudności to zadanie dla prawdziwych twardzieli. Na rozpoczęcie przygody z biegami od klasy HARD DOG RACE BRUTAL może się pokusić osoba, która na co dzień uprawia sport i znakomicie komunikuje się ze swoim psem. Ukończenie zawodów w tej klasie to duże osiągnięcie i uzasadniony powód do dumy.

 
Jak widać uczestnik ma możliwość wyboru konkurencji, która najbardziej mu odpowiada. Przed podjęciem decyzji powinien uczciwie ocenić swoje możliwości i wybrać ten wariant, w którym ma największe szanse ukończenia biegu. Najlepiej zacząć zmagania od poziomu podstawowego - BASE, żeby się sprawdzić i nabrać cennego doświadczenia.

 

Przeszkody

Organizatorzy dbają o to, by przeszkody były jak najbardziej zróżnicowane, przy czym zaaranżowanie toru przeszkód zależy w dużej mierze od lokalnych możliwości i ukształtowania terenu. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko dobrą kondycją i wieloma umiejętnościami. Rodzaj przeszkód jest dla nich niespodzianką, powinni więc przygotować się na konieczność pływania, wspinania się po drabinie lub czołgania pod nisko zawieszoną przeszkodą. Przyda się również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, bo warto wiedzieć, że właściciel może, a nawet powinien pomagać psu jeśli wie, że z jakąś przeszkodą sam sobie nie poradzi. Małego psa, który nie radzi sobie z wchodzeniem po drabinie, może wnieść na rękach, natomiast dużego może „wykupić” od tego zadania wykonując  w zamian określoną w regulaminie ilość przysiadów.


Dla kogo jest ten sport ?

Można powiedzieć, że dla każdego, kto ma psa, lubi wyzwania i aktywny tryb życia. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że HDR jest sportem ekstremalnym, trzeba przygotować się na wielki wysiłek, zmagania ze zmęczeniem i skąpanie się w błocie. Każdy, kto się na to decyduje musi mieć świadomość, że łatwo nie będzie i bez odpowiedniego przygotowania trudno będzie dotrzeć do celu. Dlatego szczególnej rozwagi wymaga wciąganie w to dzieci, które mogą nie sprostać temu wyzwaniu zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

 


Z jakim psem można go uprawiać ?

Nie jest ważna ani wielkość psa, ani jego rasa, choć niektóre psy do tego sportu się nie nadają. Podstawą jest dobra psychika, prawidłowa socjalizacja i doskonała współpraca właściciela z psem, który powinien być zdrowy i przyzwyczajony do aktywności fizycznej. Pamiętajmy o tym, że psy agresywne lub nadmiernie lękliwe mogą sobie nie poradzić z nieznanym otoczeniem, hałasem i tłumem ludzi. Istnieje ryzyko, że przypłacą to stresem, a na dodatek mogą wprowadzić zamieszanie i będą utrapieniem nie tylko dla właściciela, ale również dla innych uczestników biegu.


Jak się do tego przygotować ?

Biorąc pod uwagę fakt, że każda trasa jest inna, przygotowanie do biegu sprowadza się głównie do wypracowania odpowiedniej kondycji i sprawności fizycznej. Doskonałą okazją są wspólne, urozmaicone spacery, bieganie lub regularne uprawianie jakiegokolwiek psiego sportu. Równie ważne jest zbudowanie opartej na wzajemnym zaufaniu, przyjacielskiej relacji z psem. Nie trzeba go wtedy motywować, on sam wie co ma robić, a dla swojego pana zrobi wszystko. Takie przygotowanie spowoduje, że pokonywanie przeszkód będzie sprawiało mu przyjemność a na trasie będzie się czuł jak ryba w wodzie.


Pamiętajmy, że pies uprawiający sport ma bardzo duże potrzeby energetyczne i musi być prawidłowo karmiony, powinien dostawać najwyższej jakości karmę dla psów pracujących, która sprzyja budowaniu muskulatury a nie tkanki tłuszczowej. Psa karmi się zawsze po treningu a nie przed. Właściciel zawsze powinien mieć ze sobą specjalną turystyczną butelkę z wodą.
 

Bezpieczeństwo i fair play


Hard Dog Race jest sportem dla ludzi odpowiedzialnych. W walce o ten piękny medal nie wolno zapomnieć, że są granice, których nie wolno przekroczyć. Tą granicą jest dobro psa. Organizator zastrzega, że uczestnicy są zobowiązani do przestrzegania Ustawy o Ochronie Zwierząt, Regulaminu Zawodów oraz zasad etyki. Przy każdej przeszkodzie uczestnicy mogą liczyć na pomoc, ale to właściciel jest odpowiedzialny za psa i musi wiedzieć, kiedy trzeba mu pomóc lub nawet wycofać się z biegu.  

Pies biorący udział w zawodach musi mieć komplet szczepień i być odrobaczony. Czuwa nad tym lekarz weterynarii,który również w razie potrzeby udzieli fachowej pomocy. Regulamin wymaga, by ze względu na bezpieczeństwo pies był prowadzony na smyczy lub specjalnym pasie biodrowym.

Każdy chce wygrać, ale nie za wszelką cenę. Najważniejsza jest uczciwa, sportowa rywalizacja, spotkanie z miłośnikami psów i stworzenie takiej atmosfery, by wszyscy z niecierpliwością czekali na następny bieg.

23 września 2017 w Dąbrowie Górniczej odbędzie pierwszy w Polsce bieg Hard Dog Race BASE. Więcej szczegółów oraz aplikacja online, przy pomocy której można do 17 września br zgłosić swój udział w biegu, znajduje się na stronie organizatora www.harddograce.pl

Uwaga: wszystkie zdjęcia publikowane w tym artykule pochodzą ze strony www.harddograce.pl


 Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2017
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.